HTML

Napi RD!

Napi szinten szeretnénk RD ből mini cikkeket közölni :) RD-t olvasni JÓ!

Friss topikok

Linkblog

Archívum

A kútfogságában 1992/nov V.

2010.08.11. 08:00 Sediqwe

 „Istenem, hát tényleg itt kell meghalnom? Még a holttestemet sem fogják megtalálni."

 

A KÚTFOGSÁGÁBAN

Írta: F. Kqváts Éva

 

!!Meghallgatom!!

 
Dobos Mihály kinyitotta a bejárati ajtót, és belépett a be­sötétített, egyszobás kis ház­ba. Félrehúzta a függönyt, de az apró ablakon alig szűrődött be a késő októberi fény, hogy elűzze a rideg, barátságtalan hangulatot. A szoba olyan dermesztően hideg volt, akár a jégverem.
 
A tizenkilenc éves fiú megbor­zongott, kihátrált a házból, még az ajtót is behúzta maga mögött. Kö­rülnézett, és látta, hullanak a leve­lek a fákról a közeli erdőben. 1991. október 31-e volt, közeledett a ha­lottak napja. Misi leült az ajtó elé a küszöbre, és elgondolkozott. Az egész nyarat itt töltötte, legszíve­sebben haza se ment volna. Édes­anyjával, általános iskolás húgá­val, Katival és barátjával, Nagy Attilával gyakran jártak ide hétvé­geken kirándulni és dolgozni. Va­koltak a fiúk, festettek, mázoltak, üvegeztek, még a mestergerendát is szépen lelakkozták.
Mióta pár éve apja elhagyta a családot, a férfimunka elvégzése Misire maradt. Édesanyja, aki a dombóvári szociális otthonban dolgozik, megtakarított pénzén vette az öreg vályogfalú paraszthá­zat, hadd ismerjék meg a gyerekek a természetet. Misi segített a ház körül, amiben tudott: vizet hordott az utcai kútról, fát vágott, kiirtotta az elvadult bodzás bozótot a ház körül, hogy édesanyja virágot ül­tethessen, veteményezhessen, és ki­javította Attilával a ház egérrágta falait.
 
Ezen a csütörtöki napon kijött a házhoz, mivel útba esett, amikor hazafelé tartott a szombathelyi Va­dász- és Vadtenyésztő Szakközép­iskolából. Elég, ha délután megyek ha­za, gondolta a fiú, nincs otthon ilyenkor senki. Édesanyja nem vár­ta aznap, és most dolgozik, húga az iskolában, és Misi nem akart egye­dül várni rájuk az üres dombóvári lakótelepi lakásban. A kis csibráki vasútállomáson ő volt az egyetlen leszálló, és sietve elindult a három kilométerre lévő házukhoz.
Misi ült a napsütötte küszöbön ezen az októberhez képest szokatla­nul hűvös időben és azon töprengett, mivel töltse el az időt a délutáni vo­nat indulásáig. Sok a tennivaló, gon­dolta, egyszerre csak megakadt a tekintete a bejárattal szemközti kú­ton. Már régóta ki akarták tisztíta­ni, hátha ismét ad vizet. Attilával többször nézegették, mi lehet az al­ján. A csillogó víztükör néha fodro­zódott. - Kígyó lehet lenn vagy bé­ka - vélte Attila.
 
Misi arra gondolt, most utána­jár. Fogta a zseblámpáját, köze­lebb ment, és belevilágított. De a kút olyan mély volt, hogy pár méter után csak sötétséget látott. Fölállt terpeszben a kút peremére, hogy le­világítson. Nem vette észre, hogy nedves, mohos, jeges a kút kávája. Hirtelen megcsúszott, és bezuhant.
Egyre csak zuhant, lábbal lefelé, kezét ösztönösen felemelte, hátát, karját, fenekét a kút falán lehor­zsolta. Nagy puffanással talpra, majd arcra esett, alig kapott leve­gőt. Nem kelt fel, feküdt a másfél méter átmérőjű kút alján, megmar­kolta a földet, és megnyugo­dott, hogy életben maradt. Később felnézett a huszon­két és fél méteres mély­ségből, és látta, hogy valahol messze fenn, a kút szájánál dereng csak világosság.
 
Homályosan lá­tott, mivel a zuhanás­kor leesett a szemüvege. Tapogatózott a poros föl­dön. Mellette egy kisebb po­csolya volt, a kút másik ol­dalán az előző tulajdonos által behajigált szemét, vasbeton darabok, be­lezuhant kúthenger. Átvillant rajta, mi lett volna, ha oda esik.
Misi körbetapogatta a nyálkás köveket, és hir­telen kezébe akadt a szem­üvege, amely szerencséjé­re nem tört el. Tovább tapo­gatott, kereste a zseblámpá­ját. De hiába kutatott, nem lelt rá. Annak örült, hogy a karórája megmaradt. A vi­lágító számlapra nézett. Dél­után fél kettő volt.
Megpróbált lábra állni, de fájt az oldala, könyöke és a csípője. Hihe­tetlen, hogy ez történt velem, gondolta magába roskadva. Bal lábát szorította a cipő.
 
Lehúzta, így hamar alábbhagyott a sajgás. Azt azon­ban még nem tudhatta, hogy a bal bokáján mély seb van, és a bal nagylábujja eltört.
Egy idő után nagy kínnal vissza­húzta cipőjét, felállt, és nekivesel­kedett, hogy kimásszon. Helyet ke­resett lábainak a köveken, két kéz­zel megkapaszkodott, majd kezdte felfelé húzni magát. A kút fala nyir­kos volt, csúszós, hiába próbálta megmarkolni a téglákat, lecsúszott a keze, két-három méternél feljebb nem jutott, visszazuhant a mélybe. Mégis egy órán keresztül próbálko­zott, míg az erőlködéstől teljesen ki nem fulladt.
Kimerülten leült. Délután há­romkor már sötét volt a kút fene­kén. Mit csinálok itt éjszaka étlen- szomjan, tűnődött Misi. Próbált egy kicsit pihenni, de nem tudott elhe­lyezkedni a göröngyös talajon. Sze­rencsére ott volt a régi, félig elkor­hadt kúthenger. Annak a végére kuporodott, majd lehunyta a sze­mét, pihenni próbált.
Őt-tíz perceket bóbiskolt, aludni nem tudott, egy sodronyda­rab szúrta a sebeit. Odatette a sál­ját. Hirtelen valami belemart a lá­bán levő sebbe. Rémülten felugrott és leseperte magáról. Akkor látta meg, hogy egy nagy fekete bogár az, amely élelem után kutatott. Mi­si szorongva vette tudomásul, hogy a hely tele van rovarokkal. Ebbe bele lehet tébolyodni, gondolta, és össze­rázkódott.
Dobos Misi kuporgott a kúthen- geren, fejére húzta a kabátját, le­helte, melengette a hidegtől elgém­beredett ujjait. Időnként elszende­redett.
 
A legszörnyűbb az volt, hogy a sötét, kör alakú kútban teljesen elvesztette a tájékozódási képességét, A sűrű sötétségben csak karórája világító számlapját figyelte, és óráját kínos pontossággal rendszeresen felhúzta, nagyon ügyelt arra, nehogy megálljon.
Misi arra gondolt, hogy pirkadatkor kimászik. De reggelre úgy fájt a lába, hogy képtelen volt rááll­ni. Addig nem esett kétségbe az erős, edzett fiú, mert biztos volt benne, valahogy ki tud majd jutni. Évek óta végzett erősítő gyakorla­tokat, napi négy-öt kilométert fu­tott. Most azonban teljesen tehetet­lennek érezte magát.
-   Hahó! Hahó! — kiabálta a torkaszakadtából. — Segítség! Beestem a kútba!
 
Orsós István rokkantnyugdíjas segédmunkás Dobosék háza előtt ment el kerékpáron aznap reggel, három kutyájával. A kutyák bero­hantak az udvarra, és veszettül ugattak. Róka vagy vaddisznó, gon­dolta Orsós. Nem követte őket, mert jól tudta, hogy idegen udvar­ba nem illik bemenni.
 
Kisebbik fia, aki Misi barátja volt, szintén hallott valamit.
         Anyu, mintha az erdőszélről se­gítségért kiabálna valaki, a kutyák is ugatják — mondta a gyerek. Orsósné is hallani vélt valamit, de nem en­gedte, hogy a gyerek odamenjen. — Még baj érheti — okoskodott.


Kiáltozás közben Misi hallotta a kutyák csaholását. Gondolta, hogy a szomszéd ebei, ezért torkaszakad­tából kiabált. Misinek úgy tűnt, hogy az egyik kutya legalább egy órán keresztül ugatott a kút mel­lett. De csak nem jött segítség.
Misi rekedten és fáradtan visszaült a kúthengerre. Mivel a lá­ba szörnyen hasogatott, lehúzta a cipőjét, zokniját, áztatta lábát a pocsolyában, hogy fájdalmát csilla­pítsa. Közben azért fohászkodott, hogy édesanyjáék jöjjenek ki hétvé­gén a telekre. A gyerekeit egyedül nevelő Dobos Mihályné azonban ezen a hétvégén otthon maradt. Az édesanya nyugodt volt, hogy a fia jó helyen van a szombathelyi kollé­giumban.
Az éhség és szomjúság nagyon gyötörte Misit. Ha lehunyta a sze­mét, rögtön valami ennivalót látott maga előtt. Még a lecsó is eszébe jutott, bár szörnyen utálta, most mégis úgy érezte, óriási tállal meg tudna enni belőle.
 
Szombaton, november másodi­kán, halottak napján, Misi két órán át kiabált. Mikor nem hallott sem­mi választ, egyre sötétebb képek je­lentek meg előtte. Istenem, hát tényleg itt kell meghalnom, egy kút mélyén? Még a holttestemet sem fogják megtalálni. Az elhagyatott, kétségbeesett Misi ar­cát a tenyerébe temette, és úgy sírt, mint egy kisgyerek.
 
A családra gondolt. Katalin, a kishúga rajongó szeretettel csün­gött Misin. Amikor az utcán a lá­nyokat nézte a nagyfiú, Kati félté­kenyen közbelépett, meggyorsítot­ta lépteit. Most már bánta, hogy ezért sokszor nem vitte magával Katalint.
Az is fájt Misinek, hogy édesany­ja, akivel mindig bensőséges kap­csolata volt, nem fogja megérteni, hogyan tűnhetett el a fia. Soha nem ment el úgy otthonról, hogy előtte ne közölte volna, hová megy, kivel és meddig marad. Cserbenhagytam őket, gondolta.
Délre beborult, így Misi alig lá­tott a kút fenekén. Rettentően szomjas volt. Mikor esni kezdett, a kút közepére állt, és próbálta nyel­vével elkapni a lehulló vízcseppe­ket, mint az első hópelyhet a gyere­kek. Arca vizes lett, kabátja át­ázott, de a nyelve száraz maradt, s a szomjúság tovább gyötörte.
 
Ült a fiú a hengeren, fejét a fal­nak támasztotta, és becsukta a sze­mét. Hirtelen úgy érezte, nincs egyedül. Ismeretlen emberek vet­ték körül, akik föld alatti üregekből bújtak elő. Beszélgettek mindenféle hétköznapi dolgokról, a termésről és a korai fagyról. Nagyon barátsá­gosak voltak egészen addig, amíg enni vagy inni nem kért tőlük. Ak­kor elkomorultak. - Mutassák meg a kivezető utat! - könyörgött a fiú. A látogatók hátat fordítottak, és el­tűntek föld alatti kis ajtókon.-Énis jövök! - kiáltotta, és próbálta őket követni. Misi összerezzent, szerte­foszlott a látomás.
 
Később kényelmesebb helyet ke­resve el akarta mozdítani a kúthen- gert. A végébe ácskapocshoz ha­sonló vasdarab volt beverve. Amint a hengert emelte, a vas levált a kor­hadt fáról.
Nézegette, forgatta a fémdarabot. Mihez kezdjek ezzel, tűnődött. A vas­darabbal a téglák közét ütögette, hátha vizet talál a kút falában. De hiábavaló volt a próbálkozása. Ma­roknyi nedves agyagot kapart ki, zsebkendőjébe tette, azt szopogatta. Az annyira áhított víz helyett sárral lett tele a szája.
 
A vassal ütötte-verte a kút falát, beleadva minden kétségbeesését és dühét. Ugy érezte magát, mint a ketrecbe zárt vadállat. Ismét megpróbált feljutni a kút falán, de nem tudott mibe kapaszkodni, és visszacsúszott. - Istenem, ki kell in­nen jutnom! — kiáltotta.
Az erőfeszítéstől még szomjasabb lett. Már a pocsolya vize sem tűnt olyan undorítónak. Kivett kabát- zsebéből egy műanyag igazolvány­tokot, azzal merített a bűzös vízből, a férgeket óvatosan kerülve. Nyelt egy kortyot, öklendezett, mocsár­ízűnek érezte a száját. Aztán befogta az orrát, úgy itta a második kortyot. Érezte, hogy erőre kap.
Észrevette, hogy az egyik olda­lon hiányzik egy tégla. Arra gon­dolt, ha negyven centiméterenként jobbról-balról kiszedi a téglákat, akkor a falon," mint egy létrán, fel­mászhat. Félt attól, ha megbontja a falat, az egész beomlik, de ez tűnt az egyedüli kiútnak.
A kemény, vizes kúttéglákat Mi­si nem bírta kibontani, ezeket dara­bonként kellett szétvernie. Mind­össze két téglát sikerült szétzúzni egy nap alatt.
 
Lehetetlen ez a vállalkozás, gondol­ta csüggedten a fiú. Sokáig üldögélt fáradtan és elkeseredetten. Meg­szomjazott, ivott egy kis poshadt vi­zet, és ismét nekifogott. Amibe bele­vágok, azt mindig megpróbálom befejez­ni, biztatta magát.
Két-három méter után köny- nyebb lett a dolga, mivel feljebb már nem voltak annyira szorosan a téglák. Haladt néhány métert, majd visszamászott a kút aljába pihenni. A kiszedett téglákat sor­ba rakta, és valamennyi erőt gyűjtött a téglaágyon, ami a szú­rós kúthengernél sokkal kényel­mesebb volt.
Bár rendszeresen pihent és ivott, Misi az ötödik napon érezte, hogy kevesebbet bír, napról napra fogy az ereje. A képzeletbeli látogatók ismét gyötörték a fiút. Misi meg­próbált nem törődni velük. Gye­rünk, tovább/, buzdította magát. Nem szabad feladni!
A következő napon Misi már félúton volt. Amikor úgy döntött, hogy visszamászik pihenni és egy korty vizet inni, a félhomályban nem találta a falon lévő réseket. Hirtelen megcsúszott a lába, mire kétségbeesetten kapaszkodott a téglák közötti résekbe, körme tövig törött. Végre megtalálta a rést. Zihálva várt egy kicsit, hogy meg­nyugodjon, majd óvatosan lemá­szott.
A hetedik napon úgy tűnt Misi­nek, mintha a munkának már csak egyharmada lenne hátra. Miköz­ben dolgozott, valami hideg ned­vességet érzett a cipőjében. Felné­zett, de tiszta volt az ég. Lemászott, óvatosan lehúzta a cipőjét. Meg­döbbenten látta, hogy elfagyott a lábfeje, és üszkösödni kezdett.
A pocsolyában áztatás ugyan megszüntette a fájdalmat, de a lába ijesztően nézett ki. Misi döntött. Nem vár tovább, hanem megállás nélkül dolgozik, különben, ha ne­tán ki is jut, amputálni kell a lábát. Visszahúzta a cipőt, és felmászott, hogy tovább bontsa a falat.
Órákon keresztül bontotta egyik téglát a másik után. Dél körül hirte­len úgy érezte, nem bírja tovább. Elhagyta minden ereje. Szédült. Mégis visszamenjek? töprengett. Vagy kijutok és megmenekülök, vagy visszaesek és meghalok.
Misi egyik kezével a téglák közé szorította a vasat, a másikkal a hé­zagokba kapaszkodott. Csak az egyre erősebb fényt figyelte a feje fölött. Még egy téglát kipattintott, és egy lépéssel feljebb kúszott. Hir­telen megérezte hátán az enyhe őszi napsugár kellemes melegét.
November 7-én, hat nappal és hu­szonhárom órával azután, hogy a kútba esett, Dobos Misi kiszabadult kényszerű rabságából.
Amint átmászott a kút peremén, térdre esett, hálát rebegett. Még­sem volt pusztulásra ítélve. Amikor minden elveszettnek tűnt, akkor rátalált a szabadulásához szüksé­ges szerszámra. És amikor már azt hitte, hogy semmiképp sem bírja tovább, Misi összeszedte maradék erejét, és ez csodával határos mó­don megmentette.
Próbált felállni, de nem tudott. Ült, és egyre csak nevetett. Mindent furcsának talált maga körül. Mint­ha minden megváltozott volna, és a fák sem lettek volna ennyire csupa­szok. Legjobban azon csodálkozott, hogy mennyire örül az életnek.
A szomszédok nem akartak hinni a szemüknek, amikor Dobos Misit meglátták, de végül mentőt hívtak, amely a dombóvári kórházba szál­lította. Orvosai elmozdulás nélküli törést állapítottak meg a bal lá­bának nagyujján, valamint kü­lönböző fagyásos sérüléseket, se­beket találtak az egész testén. Az első napokban Misi infúziót ka­pott, mert teljesen kiszáradt a szervezete. A fiú a kór­házban három napig szinte egyfolytában aludt. Tizen­három napi kezelés után hazaengedték, de még ott­hon is ápolni kellett. Csak egy hónap múlva mehetett iskolába.
 
Misi ma minden olyan apróságnak tud örülni, amit azelőtt észre sem vett. Boldog, ha süt a nap, ha ké­nyelmes, tiszta ágyban al­hat, ha valami finomat kap vacsorára, és főleg, ha bará­taival és családjával lehet. Még az idén bevonul katonának. Bízik benne, hogy leszerelése után megkezdheti erdészi és vadgon­dozói munkáját.

 

Szólj hozzá!

Címkék: 1992 november ötödik valódi dráma

A bejegyzés trackback címe:

https://napird.blog.hu/api/trackback/id/tr262207528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása