HTML

Napi RD!

Napi szinten szeretnénk RD ből mini cikkeket közölni :) RD-t olvasni JÓ!

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Tony Trivisonno és az Amerikai Álom 1992/nov VII

2010.08.11. 22:19 Sediqwe

 

Nem riasztotta vissza, hogy nincs esélye

Tony Trivisonno és az Amerikai Álom


 Írta. Frederick C. Crawford

 

 
Rómától délre élt, Olasz- ország sziklás vidékén gazdálkodott. Hogyan került Amerikába, nem tudom. De egy es­te ott állt a garázs mögött. Százhet­ven centis, sovány ember volt.
Lenyírom a füvet - mondta. Tört angolságát nehéz volt megér­teni. Megkérdeztem a nevét.
Tony Trivisonno - válaszolta. - Lenyírom a füvet. - Erre azt felel­tem, nincs annyi pénzem, hogy ker­tészt tartsak.
Lenyírom a füvet - mondta új­ra, aztán elment. Rosszkedvűen mentem be a házba. Nehéz idősza­kot éltünk a gazdasági válság ide­jén, de hogyan küldhetek el valakit, aki segítségért fordul hozzám?
 
Másnap, mire a munkából haza­értem, valaki lenyírta a füvet, ki­gyomlálta a kertet, és felgereblyéz­te a sétányt. Megkérdeztem a fele­ségemtől, mi történt.
-Jött egy ember, kihozta a fű­nyírót a garázsból, és munkához lá­tott a kertben — válaszolta. — Azt hittem, te alkalmaztad.
Elmeséltem, mi történt előző es­te. Furcsállottuk, hogy nem kért fi­zetséget.
A következő két napon sok dol­gom volt, így megfeledkeztem Tonyról. Megpróbáltuk újjáélesz­teni vállalkozásunkat, és visszahoz­ni néhány régi munkást az üzemek­be. Pénteken azonban kicsit koráb­ban értem haza, és Tonyt ott talál­tam a garázs mögött. Megdicsér­tem az elvégzett munkáért.
- Lenyírom a füvet - mondtá.
 
Tony alacsony heti fizetség fejében mindennap felsöpörte az ud­vart, s ellátta a ház körüli apróbb teendőket. Feleségem szerint Tony nagyon segítőkész volt, amikor ci­pelni vagy javítani kellett valamit.
A nyár őszbe fordult, és hideg szelek fújtak. - Craw úr, nemsoká­ra jön hó — mondta Tony egy este. — Télen hadd lapátoljak havat a gyárban.
Mitévő lehet az ember ilyen szí­vósság és reménykedés ellenében? Természetesen Tony megkapta az állást.
Teltek a hónapok. Beszámolót kértem a személyzeti osztálytól. Ki­derült, hogy Tony nagyon jól dol­gozik.
Egy nap Tony megint ott volt a garázs mögött. — Ipari tanonc aka­rok lenni - jelentette ki. Kitűnő is­kolánk volt, ahol szakmunkásokat képeztek. Kételkedtem abban, hogy Tony tudna tervrajzot olvas­ni, mikrométert használni, vagy precíziós méréseket végezni. De nem hagyhattam cserben.
 
Tanoncként Tony alacsonyabb fizetést kapott. Hónapok múlva je­lentették, hogy Tony szakképzett köszörűs lett. Úgy tűnt, hogy ezzel a történet megnyugtató véget ért, és ez nagy örömmel töltött el min­ket a feleségemmel.
Egy vagy két hét múlva Tony is­mét ott volt a szokott helyen. A munkájáról beszélgettünk, majd megkérdeztük tőle, miért jött.
— Craw úr— mondta—, én akarok venni házat. — A város szélén talált egy lerobbant eladó házat.
Elmentem egy bankár barátom­hoz. - Szoktatok jellemre hitelt nyújtani? — kérdeztem.
Nem - felelte. - Nem tehetjük. A ház nem eladó.
Lassan a testtel — magyaráz­tam. — Szorgalmas, jellemes ember­ről van szó. Jó állása van. Az a telek amúgy sem hoz egy fityinget sem. Évekig ott fog állni kihasználatla­nul. Az én emberem legalább ka­matot is fizet.
A bankár nem szívesen, de meg­írta a kétezer dolláros jelzálogköl­csönt, és előleg nélkül átadta a há­zat. Tony roppant boldog volt. At­tól kezdve érdeklődve figyeltük, ahogy a környékünkön eldobált kacatokat Tony mind összeszedte, és hazavitte.
Két évvel ezután a szokásos he­lyen találkoztam Tonyval. Egyene­sebb lett a tartása, kissé megtestesedett, tekintete önbizalmat sugár­zott.
Craw úr, házam eladom! — mondta büszkén. — Nyolcezret kap­tam érte.
De Tony, hol fog lakni? - kér­deztem csodálkozva.
Veszek farmot, Craw úr.
 
Leültünk beszélgetni. Tony el­mesélte, hogy a farm volt a legfőbb álma. Imádja a paradicsomot meg a paprikát, és az olasz étkezésben oly fontos többi zöldséget. Felesé­gét, leányát és fiát már áthozatta Olaszországból. Addig keresgélt a város szélén, amíg rá nem bukkant egy kicsi, elhagyott gazdaságra, házzal és fészerrel. Most a családja is kiköltözik a farmra.
Valamivel később, egy vasárnap délután Tony elegáns ruhában, s egy másik olasz férfi társaságában érkezett. Tony elmondta: rábeszél­te gyerekkori barátját, jöjjön át Amerikába. Most Tony segíti. Csil­logó szemmel mesélte, hogy amikor kimentek a farmra, a barátja el­ámult, és ennyit mondott: „Tony, te milliomos vagy!"
 
Aztán a második világháború alatt értesítést kaptam. Tony meg­halt.
Megkértem a munkatársaimat, hogy keressék meg a családját és kí­sérjék figyelemmel, minden rend­ben van-e. A farm tele volt friss zöldséggel, a ház pedig barátságos és lakályos volt. Az udvaron traktor és egy jó autó állt. A gyerekek iskolázot­tak voltak, valamennyien dolgoztak, és Tony nem tartozott senkinek.
Halála után egyre többet gondol­tam Tonyra. Végül éppoly büszké­nek és hatalmasnak láttam, akár a legnagyobb amerikai gyárosokat.
A sikert hasonló elvekkel és érté­kekkel vívták ki: előrelátással, ki­tartással, eltökéltséggel, önuralom­mal, optimizmussal, önbecsüléssel és főként becsületességgel.
Tony nem a létra legalsó fokáról indult, hanem, úgymond az alag­sorból. Vállalkozása eltörpült a nagy gyárosoké mellett. Mégis, végeredményként a mérleg ugyan­azt mutatta. Legfeljebb a nagyság­rendben voltak különbségek.
Tony Trivisonno az Amerikai Álmot kereste. De ő nem megtalál­ta, hanem megvalósította. Minden vagyona a nap huszonnégy órája volt, és ebből egyet sem fecsérelt el.

Szólj hozzá!

Címkék: 1992 november hetedik

A bejegyzés trackback címe:

https://napird.blog.hu/api/trackback/id/tr992215705

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása